دررفتگی مکرر (راجعه) شانه و پارگی لبروم چیست و چرا باید آن را درمان کرد؟

دررفتگی مکرر (راجعه) شانه و پارگی لبروم چیست و چرا باید آن را درمان کرد؟

برای دیدن فیلم های مربوط به این قسمت اینجا کلیک کنید.

 

 

دررفتگی مکرر (راجعه) شانه
(Recurrent Shoulder Dislocation)

تعریف: 

وقتی شانه بیش از یک بار در برود به نام “دررفتگی مکرر شانه” است. این حالت بیشتر در سنین جوانی رخ می دهد، ولی ممکن است با احتمال کمی در سنین کودکی و یا سنین بالا هم ایجاد گردد. به این بیماری اصطلاحاً “دررفتگی کتف” هم می گویند که در حقیقت یک غلط مصطلح است.

علل دررفتگی مکرر شانه

 علل دررفتگی مکرر شانه زیاد است. اینجا شایعترین آنها ذکر میشود:

1) وقتی اولین دررفتگی رخ می دهد هر چه سن بیمار کمتر باشد احتمال دررفتگی بعدی بیشتر است، مثلاً اگر بیمار زیر 20 سال باشد این احتمال حتی به 90 درصد هم می رسد.

2) اگر بیمار پس از دررفتگی اول که جا اندازی می شود بیحرکتی (استفاده ازآویز گردن) را به درستی و به مدت کافی ادامه ندهد باز هم احتمال دررفتگی بعدی را افزایش می دهد.

3) اگر دررفتگی اول به درستی و توسط پزشک جااندازی نشده باشد، مثلاً توسط شکسته بند محلی و یا مربی ورزشی در زمین ورزش و بدون داروهای مخصوص (داروهای بیهوشی شامل ضد درد، شل کننده عضلانی و…) جااندازی شده باشد باز هم این احتمال بیشتر می شود. دررفتگیهای بعدی هم اگر توسط پزشک درمان نشوند احتمال دررفتگیهای بعد از آن را افزایش می دهند و ضمناً این کار به عناصر اصلی و مهم شانه آسیب زده وموفقیت عمل جراحی را هم کم می کند.

4) اگر بیمار شلی رباطهای بدن داشته باشد احتمال دررفتگی مکرر شانه بیشتر می شود. شلی رباطی، شلی لیگامانی (ligament laxity) یا شلی مفصلی حالتی تقریباً طبیعی است که باعث می شود مفاصل بدن دامنه حرکتی بیشتری داشته باشند. بدن این افراد انعطاف پذیری بیشتری دارد؛ مثلاً انگشتان یا آرنج آنها زیادی به عقب خم می شود. این انعطاف پذیری باعث می شود که در ورزشهایی مثل ژیمناستیک موفق تر باشند، ولی از طرف دیگر مفاصل آنها بخصوص مفصل شانه بیشتر آسیب می بیند، مثلاً دررفتگی شانه در آنها شایعتر است.

 

5) هرچه ورزش بیمار سنگین تر باشد مثل وزنه برداری، رزمی و …؛ و یا ورزشهای سنگین بالای سر مثل والیبال، پرس سینه و … انجام دهد، احتمال دررفتگی های بعدی بیشتر خواهد بود.

6) هر چه آسیب های استخوانی وارده به استخوتن سر بازو و حفره مفصلی گلنوئید بیشتر و بزرگتر باشد باز هم احتمال دررفتگی بعدی بیشتر می شود.

انواع دررفتگی مکرر شانه

1) قدامی: قریب به اتفاق دررفتگیهای شانه (حدود 97 درصد)، چه برای بار اول و چه حالت مکرر آن از نوع قدامی است، یعنی سر استخوان بازو از مفصل شانه بیرون می آید و به سمت جلوی سینه جابجا میشود. (شکل روبرو)

 

 

 

2) خلفی: درموارد بسیار کمی نوع خلفی رخ می دهد که سر اسخوان بازو به طرف عقب می رود.

3) چند جهتی: در موارد اندکی هم ممکن است بیمار شلی مفصلی بسیار شدید داشته باشد و دررفتگی شانه او گاهی قدامی، گاهی خلفی و گاهی هم تحتانی باشد. به این حالت “ناپایداری چند جهتی شانه (multidirectional instability)” گفته می شود.

مراحل قبل از دررفتگی مکرر شانه

این موارد از نظر درمان عین دررفتگی مکرر هستند.

1) پارگی لبروم: لبروم بافتی است مثل یک واشر که دور تا دور لبه گلنوئید کشیده شده و به استخوان حفره مفصلی یعنی گلنوئید محکم می چسبد. این بافت باعث می شود عمق و سطح حفره مفصلی افزایش یابد. کپسول مفصلی سر استخوان بازو را در بر می گیرد و از طرف دیگر به همین لبروم متصل شده و کیسه مفصل شانه را تشکیل می دهد. گاهی هنگام ضربه وارده به شانه، سر استخوان بازو می خواهد در برود ولی  مسیر دررفتگی را فقط کمی طی میکند، فقط لبروم را پاره میکند ولی بیشتر جلونمی رود که روی لبه گلنوئید برسد یعنی نیمه دررفته شود و یا کامل دربرود. پس در این حلت فقط لبروم پاره می شود و بعدا با حرکات بالای سر مثل شنا، والیبال و پرس سرشانه درد رخ میدهد ولی شانه لق نمی زند و یا درنمی رود. شایعترین پارگی لبروم، پارگی لبروم قدامی است  و به آن ضایعه بنکارت Bankart lesion می گوییم.

 

 

2) نیمه دررفتگی مکرر: گاهی شانه کامل در نمی رود،  نیمه دررفتگی (subluxation) ایجاد می شود و خودبخود جا می رود (به نام نیمه دررفتگی مکرر یا recurrent subluxation). این بیماران معمولاً وقتی دست خود را زیاد به بالا و عقب می برند (پرس سینه یا بدمینتون)، شانه ناگهان قفل می کند، بیمار آنرا به آرامی تکان می دهد و آزاد می کند. در حقیقت سر استخوان بازو تا لبه گلونوئید میرسد ولی کامل از مفصل بیرون نمی آید. این حالت هم مثل موارد دررفتگی کامل مهم است و اصولاً جراحی لازم دارد؛ اگر درمان نشود معمولاً پس از مدتی به دررفتگی کامل تبدیل می شود و حتی اگر به دررفتگی کامل هم تبدیل نشود، عوارضی مثل عوارض دررفتگی کامل بدنبال دارد. شایعترین نیمه دررفتگی مکررهم نوع قدامی است. تشخیص این نوع ناپایداری شانه سخت است چون خیلی وقت ها پارگی بسیار کوچک بوده و در MRI هم دیده نمی شود. برای تشخیص آن معاینه بسیار دقیق لازم است.

ساختار مفصل و مکانیسم دررفتگی مکرر شانه

مفصل اصلی شانه بین سر استخوان بازو و قسمت مفصلی استخوان کتف یا همان گلنوئید (glenoid) است. سر بازو گرد و کروی شکل بوده وسطح مفصلی گلنوئید مثل نعلبکی و فقط کمی گود می باشد. همانطور که پیشتر هم اشاره شد، یک لبه برجسته از بافت سفت ولی نه استخوانی به نام لبروم (labrum) دور تا دور لبه گلنوئید می چسبد و آنرا عمیق تر می کند که مفصل شانه کمتر دربرود. کپسول مفصلی شانه از یک طرف دورتا دور سر بازو را در بر می گیرد و از طرف دیگر به لبروم روی گلنوئید وصل می شود.

 

معمولاً دفعه اولی که شانه در می رود، لبروم از لبه استخوانی گلنوئید کنده می شود (به نام ضایعه بنکارت Bankart lesion)، کپسول مفصلی هم ممکن است پاره شود و گاهی قطعه ای از استخوان گلنوئید شکسته و کنده شده و با لبروم از گلنو  ئید جدا می شوند که به آن ضایعه بنکارت استخوانی bony Bankart lesion می گویند. (شکل زیر)

 

 

 

این ضایعات ممکن است التیام پیدا نکنند، حمایت آنها از جلوی سر بازو برداشته شود و در نتیجه دررفتگی مکرر رخ دهد. وقتی سر بازو در می رود و جلوی گلنوئید قرار می گیرد، لبه تیز گلنوئید به سر بازو فشار می آورد و درون آن فرو می رود و روی سر بازو فرو رفتگی ایجاد می شود (به نام ضایعه هیل–ساکس Hill–Sach’s lesionاین حالت شبیه فرو بردن یک توپ پینگ پونگ با فشار انگشت است. هر چه دررفتگی تکرار شود این ضایعات بزرگتر می شوند. بخصوص اگر بدون بیهوشی و شل کردن عضلات جااندازی هم بشود، فشار ناشی از اسپاسم عضلات و کشیدن زورمندانه برای جااندازی، این ضایعات استخوانی را بزرگتر می کند و ممکن است ضایعه سر به حدی بزرگ شود که حتی با جراحی های معمولی نتوان برای بیمار کاری کرد و مجبور به تعویض مفصل شانه بشویم. از طرفی هر چه دررفتگی بیشتر تکرار شود کپسول مفصلی را بیشتر می کشد و متسع می کند، و احتمال دررفتگی بعدی را باز هم افزایش می دهد. (شکل روبرو)

 

اگر این موارد بخصوص دررفتگی و نیمه دررفتگی دیر درمان شوند ممکن است باعث آرتروز شانه شوند. در این حالت غضروف مفصلی روی سر استخوان و حفره گلنوئید از بین رفته و استخوان روی استخوان تراشیده و خراشیده شده درد دائمی و محدودیت شدید حرکتی رخ می دهد. در این حالت دیگر نمی توان با یک عمل کوچک مثل موارد قبلی ضایعات را ترمیم کرد بلکه باید تعویض مفصل شانه انجام شود.

علائم دررفتگی مکرر شانه

1) دررفتگی مکرر: علامت اصلی همان دررفتن واضح شانه است که مشخص بوده و بیمار متوجه می شود که سر استخوان بازو از جایش درمی رود. این حالت اغلب بسیار دردناک است و دست بیمار را موقتاً از کار می اندازد. ممکن است خودبخود جابرود، یا بیمار بتواند با تلاش خود آن را جابیندازد و یا مجبور شود که به بیمارستان مراجعه کند که پزشک آن را جااندازی کند.

 2) نیمه دررفتگی مکرر: گاهی نیمه دررفتگی مکرر رخ می دهد که در بالا شرح داده شد. در این حالت وقتی بازو به بالا و عقب می رود شانه درد گرفته و لق می زند؛ بیمار احساس می کند که سر بازو از جای خودش کمی جابجا میشود و جا می رود. گاهی ممکن است با ایجاد صدای واضح هم باشد و شانه به مدت کوتاهی قفل کرده، بی حرکت شده و سپس آزاد شود.

3) پارگی لبروم قدامی: گاهی فقط لبروم قدامی پاره است که مرحله خفیف تری نسبت به دو حالت قبل است؛ در این حالت با همان حرکات فقط درد شانه ایجاد می شود و و مانع فعالیت و ورزش کامل می گردد. (شکل زیر)

 

با تکرار دررفتگی ممکن است بیمار در حالت استراحت هم احساس درد کند. این بیماران معمولاً می ترسند که دستشان را کامل بالا و عقب ببرند. اگر این موارد دیر درمان شوند و خیلی طول بکشند ممکن است باعث آرتروز شانه شوند که درد دائمی و زیاد و محدودیت شدید حرکتی رخ می دهد و درمان آن تعویض مفصل شانه است.

تشخیص دررفتگی و نیمه دررفتگی مکرر شانه و پارگی لبروم

تشخیص با گرفتن شرح حال بیمار و پرسیدن از سابقه و وضعیت دررفتگی ها بخصوص دررفتگی بار اول شروع می شود؛ سپس بیمار کاملاً معاینه می گردد. گرفتن عکس ساده الزامی است و بعد از آن معمولاً MRI یا CT scan درخواست می شود که ممکن است با تزریق و یا بدون تزریق ماده مخصوص به شانه باشند (به نام MR arthrography و CT arthrography است). لازم به ذکر است که MRI شانه باید در مرکزی انجام شود که قدرت دستگاه آن از 1.5 تسلا کمتر نباشد و برنامه های آن هم از نوعی باشد که بیشترین کمک را به جراح بکند.

احتیاط های لازم قبل از درمان

1) این بیماران نباید دست خود را به وضعیتی ببرند که می دانند باعث دررفتگی می شود.

2) از شنا کردن در دریا و قسمتهای عمیق استخر پرهیز نمایند هر چند که شناگر قابلی باشند؛ چون ممکن است هنگام شنا کردن شانه دربرود و نتوانند خود را نجات داده و غرق شوند.

3) اگر شانه در برود فقط به بیمارستان مراجعه نمایند تا به روش درست جااندازی شود.

4) همانطور که در قسمت بعدی توضیح داده خواهد شد؛ چون این بیماری هرگز بدون جراحی خوب نمی شود در اسرع وقت برای درمان قطعی (جراحی) به پزشک مراجعه نمایند.

درمان دررفتگی و نیمه دررفتگی مکرر شانه و پارگی لبروم

اگر شانه دربرود چه بار اول باشد و چه بارها تکرار شده باشد باید توسط پزشک و ترجیحاً با بیهوشی عمومی و شلی کامل عضلانی جااندازی شود که آسیب بیشتری به شانه وارد نشود.

پس از جااندازی، اگر شانه بیش از یک بار دررفته باشد یعنی دررفتگی مکرر باشد، تنها درمان جراحی است مگر در شرایط خاصی که جراحی برای بیمار مفید نباشد. مثلاً دررفتگی چند جهتی و شلی لیگامانی بسیار شدید بوده و ضایعات قابل توجه در مفصل ایجاد نشده باشد که در این شرایط که ابتدا درمان غیر جراحی و طولانی مدت انجام می شود و اگر پاسخ نگرفت باز هم جراحی می شود؛ یا مثلاً بیمار مشکلات روحی و روانی خاصی داشته باشد که پزشک احساس کند از جراحی سودی حاصل نمی شود.

پس تنها درمان درست و اصلی جراحی در اسرع وقت است. درمان دررفتگی و نیمه دررفتگی مکرر شانه و پارگی لبروم همگی فقط جراحی است و هیچ دارویی کمک نمی کند. فیزیوتراپی و تقویت عضلات هم کمک نمی کنند. ممکن است با رعایت کردن دائمی و همراه با تقویت بعضی عضلات مانع دررفتگی واضح شد، ولی همین تمرینات ورزشی تعداد نیمه دررفتگی های خفیف را افزایش هم می دهند و عملاً سرعت تخریب شانه و رسیدن به آرتروز را بیشتر هم می نمایند؛ پس تقویت عضلات نه تنها سود ندارد بلکه ضرر هم دارد.

انواع جراحی برای دررفتگی مکرر شانه

1) جراحی آرتروسکوپیک:

اصطلاحاً و به غلط به آن “لیزری” می گویند و به هیچ وجه هم ربطی به لیزر هم ندارد. در این روش وسیله ای به ابعاد یک خودکار از یک سوراخ در پشت شانه وارد مفصل می شود که هم نور را به مفصل می تاباند و هم تصویر داخل شانه را می گیرد و به یک مونیتور منتقل میکند و جراح با نگاه کردن به آن، درون مفصل را می بیند. سپس از طریق سوراخهای دیگری وسایلی را به مفصل فرستاده می شود و ضایعات ایجاد شده (کندگی لبروم، اتساع بیش از حد کپسول و …) را درمان می کنیم. برای درمان معمولاً از پیچهای مخصوصی که به انتهای آنها نخ وصل شده استفاده می شود. به این پیچها سوچور انکور (anchor suture) گفته میشود که در لبه گلنوئید کار گذاشته می شوند و تا آخر عمر هم باقی می مانند.

 

انواع سوچور انکورها:

 1) فلزی استیل که در حال منسوخ شدن هستند چون مانع انجام mri دقیق می شوند.

2) فلزی تیتانیوم که مانع انجام mri نمی شوند، استحکام خوبی دارند و هنوز بطور نسبتاً شایعی مصرف می شوند.

3) قابل جذب که توسط بدن کم کم جذب می شوند ولی استحکام کمتری دارند. این ها ممکن است باعث خوردگی استخوان محل شده، باعث التهاب بافت و ایجاد درد شوند.

4) جنسهای شبه سرامیک (peek) که جذب نمی شوند، با mri هم کمتر تداخل دارند ولی نسبتاً شکننده هستند.

5) تمام نخ که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارند. اینها در استخوان گلنوئید قدرت و استحکام زیادی دارند و خیلی بکار می روند ولی برای کارگذاری در سر استخوان بازو مثلاً برای ترمیم تاندون روتاتور کاف و یا عمل رامپلیساژ مناسب نیستند، چون استخوان سر بازو خیلی سفت و محکم نیست. انواع تمام نخ در عکس ساده دیده نمی شوند و مانع انجام mri هم نمی گردند. در این انکورها در حقیقت یک تکه کوچک نخ ضخیم به طول حدود یک سانتیمتر دور نخ اصلی قرار دارد که همین قطعه نخ ضخیم داخل استخوان قرار داده شده، گلوله می شود و گیر می افتد؛ و کاری را که پیچ در انواع دیگر میکند اینجا انجام می دهد. اینها به همین خاطر برای سر بازو خیلی مناسب نیستند چون پوسته سر استخوان بازو خیلی محکم نیست که این قطعه نخ زیر آن گلوله شده و گیر کند.

2) جراحی باز:

این روش قدیمی تر است ولی هنوز روش استاندارد برای دررفتگی مکرر شانه محسوب می شود. در این روش یک شکاف حدود 8 تا 10 سانتیمتر معمولاً جلوی شانه زده می شود و پس از باز کردن کپسول مفصلی، ضایعات ایجاد شده ترمیم می شود. در این روش جراحی هم معمولا از سوچور انکور استفاده می شود. امروزه از این روش بیشتر برای عمل لاتارژه استفاده می شود که در ادامه بحث شرح  داده خواهد شد.

 

در عمل جراحی چه کارهایی انجام می شود؟

1) ترمیم بنکارت (Bankart repair): اگر ضایعات کوچک باشند مثلاً فقط پارگی لبروم باشد معمولاً ترمیم لبروم کافی است. یعنی لبروم به کمک سوچور انکور به استخوان محل اولیه خود دوخته می شود. این عمل تقریباً همیشه بصورت آرتروسکوپیک انجام می شود.

 

 

 

2) عمل رامپلیساژ (remplissage): اگر فرورفتگی پشت سر استخوان بازو بزرگ باشد معمولاً کپسول مفصلی و تاندون روی آن را باز هم به کمک یک یا دو سوچور انکور به کف حفره می دوزیم و حفره را با آن ها پر می نماییم که خود یک مانع برای دررفتگی می شود. این عمل هم تقریباً همیشه بصورت آرتروسکوپیک انجام می شود.

 

 

 3) عمل لاتارژه (Latarjet): اگر لبه استخوان گلنوئید خیلی شکسته باشد، یعنی پهنای گلنوئید خیلی کم شده باشد، زایده استخوانی جلوی استخوان کتف را که کوراکوئید نام دارد جدا می کنیم و با کمک پیچ به محل نقص استخوان گلنوئید متصل می کنیم که کم کم جوش خواهد گرفت. این عمل اغلب بصورت جراحی باز انجام می شود.

گاهی بجای زائده استخوانی کوراکوئید، قطعه استخوان مورد نیاز را از استخوان لگن بیمار بر می داریم و در لبه گلنوئید قرار می دهیم.

 

 برای دررفتگی مکرر شانه جراحی باز بهتر است یا آرتروسکوپیک؟ 

هر کدام از این دو روش جراحی معایب و مزایایی دارند و هیچکدام بطور مطلق بهتر از دیگری نمی باشند. درد پس از عمل در روش آرتروسکوپیک کمتر است و بیمار کمی زودتر به فعالیت خود بر می گردد. محدودیت دامنه حرکتی پس از عمل در روش آرتروسکوپیک کمتر است ولی گاهی به دلیلی ممکن است جراح قصداً بخواهد مقداری محدودیت حرکتی ایجاد کند که بهتر مانع دررفتگی بعد از عمل گردد. اگر شلی لیگامانی (مفصلی) خیلی زیاد باشد اصولاً جراحی باز نتیجه بهتری نسبت به نوع آرتروسکوپیک دارد. اگر تعداد دفعات دررفتگی کم باشد و ضایعات استخوانی هم کوچک باشند جراحی آرتروسکوپیک بهتر است و گرنه جراحی باز ارجحیت خواهد داشتدمثلا برای عمل لاتارژه که توضیح داده شد.

در مجموع جراح بر اساس جمیع جهات (شرح حال بیمار، معاینه بالینی، بررسی عکسها و MRI و …) یکی از دو روش را بیشتر به صلاح بیمار میداند و آنرا پیشنهاد می نماید.

 مراحل پس از جراحی

معمولاً دست بیمار به مدت 6 تا 8 هفته در آویز گردن قرار می گیرد که بر حسب وضعیت بیمار و ضایعات موجود در مفصل شانه و نوع جراحی متفاوت است.

پس از گذشت چند روز کم کم بعضی حرکات و تمرینهای ورزشی شروع می شود و به تدریج ورزشهای بیشتری به آن اضافه می گردد. فیزیوتراپی هم لازم است و منظور از آنهم عمدتاً اینست که تمرینهای ورزشی را با بیمار کار کنند و آموزش بدهند، و بنابراین نیازی به استفاده از دستگاههای پیچیده و گرانقیمت نیست.

بیماران تا حدود 3 تا 5 ماه از عمل از رانندگی منع می شوند. بعضی بیماران می پرسند که آیا می توانند یک دستی رانندگی کنند (؟؟!!) که واضحاً پاسخ آنها منفی است. چون هم به لحاظ قانونی ممنوع است و هم ممکن است هر آن حادثه ای رخ دهد که در این صورت انسان ناخودآگاه هر دو دست را به کمک می گیرد و باعث می شود هر آنچه که جراح ترمیم کرده پاره کند.

معمولاً ورزشهای سنگین و بالای سر تا حدود 6 الی 9 ماه -بر حسب شرایط – ممنوع می باشد.

میزان موفقیت جراحی

میزان موفقیت بر حسب وضعیت بیمار و ضایعات موجود در مفصل شانه، نوع جراحی و … متفاوت بوده و بطور متوسط 90 تا 97 درصد است. بنابراین هیچ درمانی نداریم که صد در صد جواب بدهد و تضمینی باشد، وهیچ جراحی هم چنین قولی به بیمار نمی دهد. اساساً هیچ درمانی، چه جراحی و چه غیر جراحی در علم پزشکی نداریم که صد در صد و بدون عارضه اثر کند. واضح است هرچه بیمار زودتر جراحی شود یعنی دفعات تکرار دررفتگی کمتر باشد نتیجه بهتر خواهد بود.

نتیجه کلی بطور خلاصه:

 اگر شانه دررفت فقط در بیمارستان جااندازی شود و اگر بیش از یک بار در رفت و یا لق زد یعنی نیمه دررفته شد تنها درمان جراحی است، مگر در موارد بسیار بسیار نادر که آنرا پزشک متخصص تشخیص می دهد.

 

پایان

اشتراک مطلب :

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

142 پاسخ

 1. سلام خیلی خیلی ممنونم
  مطالب علمی کاربردی و کاملی رو به زبان ساده گذاشتید
  من دو هفته پیش افتادم کتفم دچار دررفتگی شد جواب ام ار ای نوشته پارگی لابروم . ضایعه هیل ساکس ‌. پیچ خوردگی تاندون بایسپس و زیر کپسولی . آسیب به عصب اگزیلاری . وجود مایع روان در مفصل شانه
  دکتر ارتوپد گفت سریع باید عمل کنم ولی قبول نکردم
  حالا بعد از حدود دو هفته دردم خیلی کم شده (حدود 95درصد)
  حالا نمیدونم عمل بکنم یا نه
  از نظر هزینه مشکلی ندارم خدارو شکر (بیمه دارم)
  بازم نوبت دکتر ارتوپد گرفتم ببینم نظر دکترای دیگه چیه

  1. سلام
   بهتره فیزیوتراپی هم بشوید و اگر دوباره لق زد و یا دررفت عمل شوید.

 2. Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design.
  Outstanding choice of colors!

 3. I am truly delighted to read this weblog posts which carries lots of valuable facts, thanks for providing these kinds of information.

 4. Hi there friends, how is all, and what you would
  like to say on the topic of this post, in my view its genuinely amazing in support of me.

 5. Please let me know if you’re looking for a article author for your
  weblog. You have some really great articles and I
  believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please send me an email if interested. Many thanks!

 6. Hi there to every body, it’s my first go to see of
  this website; this weblog consists of amazing and truly excellent data in support of visitors.

 7. I am sure this paragraph has touched all the internet visitors,
  its really really fastidious piece of writing on building up new web site.

 8. It’s not my first time to go to see this web page, i am browsing this web site dailly and take pleasant information from here daily.

 9. Undeniably consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be at the web the easiest factor to have in mind of.
  I say to you, I certainly get annoyed whilst folks think
  about worries that they just do not recognize about.

  You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the entire thing with no need side effect , other people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 10. I think everything composed was actually very logical. But, think on this, what if you added a little content?
  I ain’t suggesting your content is not good., however suppose
  you added a headline to possibly get a person’s attention? I mean دررفتگی مکرر (راجعه) شانه
  و پارگی لبروم چیست و چرا باید آن را درمان کرد؟ – وبسایت آموزشی دکتر مرتضی نخعی امرودی is a little boring.
  You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to get viewers to click.
  You might add a related video or a related picture or two to grab
  readers interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it would bring your posts a little livelier.

 11. Hello there! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 12. I seriously love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would love to
  learn where you got this from or what the theme is named. Kudos!

  1. Hi dear
   Thsnk you for your appreciation of my site. It’s in word press. A company in Iran made this
   site for me. I am its Admin myself.

 13. Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding
  expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 14. باسلام
  بنده 3 ماه پیش آسیب نسبتا شدیدی دیدم به اینصورت که در تمرین تعادلم بهم خورد و با کل وزن بدنم با کتف بسته روی شانه راستم زمین خوردم. 2 هفته پس از آسیب هم برای ویزیت خدمت شما اومدم و پارگی لبروم تشخیص بود و عمل آرتروسکوپی پیشنهاد شد. پس از آسیب من 1 ماه و نیم تقریبا استراحت مطلق داشتم و 1 ماه و نیم هم فیزیوتراپی و حرکت درمانی انجام دادم و پایداری و قدرت شانم تا حد زیادی برگشته اما هنوز کمی سفتی و محدودیت حرکتی و درد در بعضی حرکات دارم. خواستم بپرسم باتوجه به وضعیت الانم و اینکه بنده ورزشکار حرفه ای هستم برای ادامه دادن هرچه بهتر و سریعتر تمریناتم، بهترین تصمیم چه هستش.
  با تشکر

  1. سلام
   پارگی لابروم با تمرینات ورزشی خوب نمیشه و عمل میخواهد بخصوص در ورزشکاران. اگر پارگی شدید باشه و شانه لق بزنه ورزش کلا ممنوع است تا جراحی شود وگرنه به آرتروز ختم می‌شود.

 15. باعرض سلام
  از 10 روز پیش به دنبال شنا درد شانه دارم الان هنگام بالا بردن دستم درد شدید دارم طوری که نمیتوانم شنا کنم ایا دچار پارگی لبروم شده ام؟

 16. سلام دکتر خیلی ممنون‌از اطلاعاتی که دراختیارمون قرار دادید.من چند سال قبل دچار شکستگی ترقوه و پارگی درجه دوم تاندون آکرومیوکلاویکولار شدم.اون موقع گفتن بعد از چند هفته میتونی دستت را باز کنی و استفاده کنی و هیچ‌ مشکلی نیست ولی به مرور دردهایم خیلی زیاد شد و باعث شد کم کم استفاده از این شانه را کم ویا متوقف کنم و سبب تحلیل عضلات سر شانه بنده شد هم جلوی بازو سوزش دارم و هم در دنده های پشت قلب و هم در کتف وهم عضله ذوزنقه ای .وهمینطور این درد در کل دستم یعنی تا سر انگشت کو چک دستم امتداد میابد.سوالم این است که عمل آرتروسکوپی چقدر میتونه برام مفید و کمک کننده باشه. واینکه ممکنه به خاطر چسبندگی وسفتی بیشتر موضع بعد از عمل شرایطم بدتر بشه.ببخشید که طولانی بود.با سپاس

 17. Its not my first time to pay a quick visit this web page,
  i am browsing this site dailly and take pleasant information from here every day.

 18. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data
  backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 19. Negatif SEO ile rakiplerinizin sitelerini kolaylıkla alt sıralara düşürebilir
  ve siz rakiplerinizin yerine geçebilirsiniz.
  Sizler için sevmediğiniz yada rakip sitelerinize ANTİ SEO
  çalışması yani Negatif SEO çalışması yapabilirim.

  With negative SEO, you can easily lower your competitors’
  sites and you can replace your competitors.
  I can do ANTI SEO work, that is, Negative SEO work for you or your competitor sites that you do not like.

 20. Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this
  post i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 21. I used to be suggested this web site by means of my cousin. I am now not positive whether or
  not this publish is written through him as nobody else
  realize such special about my problem. You’re wonderful! Thank you!

 22. It’s in reality a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this
  helpful info with us. Please stay us informed like this.

  Thanks for sharing.

 23. Sizlere binance hesap açma başlığında binance hesap açma nasıl yapılır öğretmeye çalıştık.
  Binance hesap açma işlemi için hemen tıklayıp binance
  hesap açma nasıl yapılır öğrenin. Binance hesap açma burada.

 24. Tiktok canlı yayın açma sınırı için tiktok takipçileri satın al, organik yoldan tiktok takipçisi edinerek hızlı
  şekilde popüler olma yolunda ilerle.

 25. Twitter beğeni yapan takipçiler satın alın, organik canlı yayın açma sınırı için twitter takipçileri ve retweet hizmetleri satın al, organik yoldan twitter takipçisi edinerek hızlı
  şekilde popüler olma yolunda ilerle.

 26. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 27. merhaba instagram beğeni satın alma yaparak güncel şekilde takipçi kazan, beğeni
  kazan ve organik instagram takipçi hilesi yap. Güncel araçlarıyla global takipçi kazandırmaya devam edecek.

 28. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be
  happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or
  tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I wish to read more things about it!

 29. Thanks for finally writing about > دررفتگی مکرر (راجعه) شانه و
  پارگی لبروم چیست و چرا باید آن را
  درمان کرد؟ – وبسایت آموزشی دکتر مرتضی نخعی امرودی < Liked it!

 30. Definitely imagine that which you stated. Your favourite reason seemed to be at the web the easiest thing to bear in mind of.

  I say to you, I certainly get irked at the same time as
  other people consider concerns that they plainly do not realize about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing with no need side-effects , other people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 31. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you’re just extremely wonderful.
  I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it entertaining and you
  still care for to keep it sensible. I cant
  wait to read far more from you. This is actually a great web site.
  asmr 0mniartist

 32. wonderful publish, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not understand this. You should proceed your writing.
  I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 33. wonderful publish, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector don’t notice this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’
  base already!

 34. Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs a
  lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 35. Hello all, here every one is sharing these kinds of familiarity, thus it’s nice
  to read this website, and I used to pay a quick visit this weblog all the
  time.

 36. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of
  exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like
  a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.

  Do you know any ways to help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate
  it.

 37. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time
  and effort to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 38. سلام آقای دکتر، من به روش آرتروسکوپی ترمیم بنکارت و رامپلیساژ داشتم، یک پیچ فلزی سر هومروس کار گذاشته شده، حالا نگرانی من این هست که این عمل محدودیت حرکتی ایجاد می‌کند با خیر؟ تشکر از لطف شما

 39. Hello terrific blog! Does running a blog similar to this
  require a lot of work? I’ve very little understanding of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.

  I understand this is off subject however I simply had to ask.
  Kudos!

 40. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful information to work on. You’ve performed a formidable activity and
  our whole neighborhood can be thankful to you.

 41. Somebody essentially help to make significantly articles I’d state.
  That is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the analysis you made to make this particular post incredible.

  Wonderful job!

 42. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent
  job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 43. Hi, Neat post. There’s an issue together with your site in internet explorer,
  may test this? IE nonetheless is the marketplace
  leader and a large component of other folks will leave out your fantastic writing because of
  this problem.

 44. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will probably be back
  to get more. Thanks

 45. A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to write more on this
  topic, it might not be a taboo subject but generally
  people don’t discuss such topics. To the next!

  Cheers!!

 46. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have
  you share some stories/information. I know my audience would
  enjoy your work. If you are even remotely interested,
  feel free to send me an e mail.

 47. Thank you for some other informative site.
  Where else may just I get that type of info written in such an ideal method?
  I have a undertaking that I am simply now working on, and I’ve been on the glance
  out for such info.

 48. I do consider all of the concepts you’ve introduced on your
  post. They are really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very quick for starters. May
  just you please prolong them a bit from next time? Thanks
  for the post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *